Altın Boğa Film Festivali Jüriler | Altın Boğa Doğa Filmleri Festivali

Ayçe ABANA

Oyuncu

İzmir Karşıyaka Gazi Lisesi’nden mezun oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Müzik Bilimleri Bölümü’ne başladı. Bir yıl sonra aynı fakültenin Sahne ve Görüntü Sanatları, Tiyatro Anasanat Dalı-Oyunculuk Bölümü’nü kazanarak oyunculuk eğitimine başladı. Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Tiyatro-Oyunculuk Bölümü’nde Yüksek Lisans eğitimini sürdürürken, Araştırma Görevlisi olarak akademik çalışma hayatına da başladı. Goteborg Opera ve Tiyatro Okulu’nun davetlisi olarak İsveç’e gitti. Burada aldığı eğitim sırasında Pia Muchin ve Per Nordin’le çalışma fırsatı buldu. Aynı yıl yüksek lisans eğitimini bitirdi. Ardından ABD, Hartford Üniversitesi’nde Çağdaş Oyunculuk Teknikleri üzerine araştırmalar yaptı, Malcolm Morrison’la çalıştı. G.S.F’nde uzmanlık alanı olan Mimik-Doğaç derslerini verirken iki dönem de Konuşma Sanatı Tekniği dersi verdi . Bu süre sonunda doktora tez araştırmalarının zorlamasıyla fakültedeki görevinden istifa ederek İstanbul’a yerleşti. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çocuk oyunları oynanırken, çeşitli özel tiyatrolarda, dizi, reklam ve sinemada oyuncu olarak çalıştı, yönetmenlik yaptı. Eğitim hayatına Akademi İstanbul ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitmen olarak devam etti. Oyuncu Koçluğu uygulamasına başladı. Çeşitli kurumlarda Beden Dili Eğitimi verdi. Hilton Park-Sa’da grubu Deep Blue ile ve İzmir Jackson’s’da grubu Centimetre ile uzun süre sahne aldı. Halen oyunculuk çalışmalarını sürdürmektedir. Paris Sanat Merkezi’nde Oyunculuk workshopları uygulamaktadır. Senaryosunu yazdığı bazı filmler ve tiyatro oyunları oynanmaktadır. Tiyatro Kılçık’da oyuncudur.

Bazı bilinen dizi çalışmaları: Hayat Bilgisi, Canım Ailem, Binbir Gece, Elveda Rumeli, Kurt Kanunu, Eski Hikaye, Günebakan

Basılı Kitapları:

Ayçe Abana (Ocak 2006). Müzikli Kent.

Don Kişot Güncel Yayınlar Ayçe Abana (Ocak 2006): Aksi İhtiyar.

Don Kişot Güncel Yayınlar Ayçe Abana (Ocak 2006). Yıldız Tarihi.

Mart 2016 tarihinde  KISA KAFASI ekibine dahil olmuştur.

Suzan SÖNMEZ

Kısa Kafası Ekibi

10 Temmuz 1985 yılında İstanbul’ da doğdu Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi Fotoğraf ve Video Anasanat Dalı’nda lisans eğitimini tamamladı. Başarılı bir eğitim hayatının ardından üniversite stajı ile bir dizi setinde Set Fotoğrafçılığı yapmaya başladı. İki yılı aşkın sürede sektörün önde gelen yapım şirketlerine ait birçok dizi ve sinema ekibinde yer aldı. ‘Benim Hala Umudum Var, Osmanlı Tokadı, Aramızda Kalsın, Merhamet’ olmak üzere dizi filmlerinde, ‘Karışık Kaset ve Aramızda Kalsın’ sinema filmlerinde çalıştı. Kendi sanat projelerini de üretmeye ve hayata geçirmeye devam etmektedir.

Ekim 2015 tarihinde KISA KAFASI ekibine katılmıştır. O tarihten itibaren ekip ile birlikte aktif bir şekilde çalışmaktadır. Ekim 2017 tarihinden beridir, İstanbul Özel Notre Dame De Sion Fransız Lisesi sinema kulübünde Kısa Kafası bünyesinde süpervizörlük yapmaktadır.

Önder YAYCIOĞLU

Kısa Kafası Ekibi

1975 yılında Adana’da doğdu. 1989 yılında yazdığı hikayeleri babasının Sony Betamovie kamerası ile çekmeye çalıştı. O zamandan itibaren “Sinema” hobi olarak kanlarında dolaşmaya başladı. İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümünü kazandı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde Mikrobiyoloji Yüksek Lisansı yaptı. Boehringer Ingelheim İlaç şirketine girdi ve Klinik Araştırmalar Uzmanlığı yaptı. Tüm bu yıllar boyunca “Sinema” onun kanında hobi olarak dolaştı gitmediği kurs kalmadı bir çok kısa film çekti. Mini DV kameradan, Full HD kameraya kadar dijital kameraların hepsini aldı. 24 saat film çekebilme düşüncesi olduğundan kiralama ona mantıken çok uymadı. Sonunda 2009 yılında kanındaki “Sinema”  oranı ağır bastı ve Sinema sektöründe Kamera Arkası Belgesel Yönetmeni olarak girdi.

Reklam filmlerinde “Yardımcı Yönetmenlikte yaptı hatta bu işi Arnavutluk’ta bile yaptı. Mart 2015 tarihinde tüm topladığı deneyimi “Sinema” ile ilgilenen arkadaşlarla paylaşmak amacıyla Kısa Kafası youtube kanalının kurulması konusunda adım attı. Şu an Kısa Kafası ekibindeki  tüm bu güzel insanlarla beraber olmanın ve iş yapabilmenin keyfini yaşamakla meşgul. Ekim 2017 tarihinden beridir, İstanbul Özel Notre Dame De Sion Fransız Lisesi sinema kulübüne Kısa Kafası ekibi bünyesinde süpervizörlük yapmaktadır.

 

Jüri üyelerinin değerlendirme kriterleri
Senaryoda özgünlük20 puan
Filmde yaratıcılık20 puan
Filmin yarışma temasını ifade edebilme gücü10 puan
Filmde duygu ve etkileyicilik15 puan
Filmin çekim tekniği ve kalitesi (Video – Ses)15 puan
Anlatım Dili ve kurgu15 puan
Süre kullanımı5 puan
Jürinin çalışma şekli
* İhtiyaç olması durumunda (takım sayısının fazla olması) ön jüri oluşturulabilir.
* Her bir jüri üyesi her bir film hakkında genel değerlendirme yapar.
* Jüri üyeleri filmlerin kimlere ait olduğunu bilmeden değerlendirme yapar.
* Jüriye eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır.
* Gönderilen kısa filmlerde kullanılan ses, müzik vb öğelerin telif haklarından katılımcı sorumludur.